Restaurare pictura Biserica Jirov

Lucrarile de restaurare au inceput in 2013, ...... continuare

---------------------------------------------

Sponsori

Alaturi de enoriasii parohiei Jirov, care contribuie continuu la lucrarile de restaurare, au ajutat si:

- Consiliul Judetean Mehedinti

- SC VITICOLA CORCOVA SRL

- SC AVB SECURITY SRL

In prezent se lucreaza in zona pronaosului iar cu ajutorul dumneavoastra, lucrarile vor continua si in acest an.
Doamne ajuta !

---------------------------------------------

Donatii

Donează 3% din cifra de afaceri sau 20% din profit (pers. juridice)

Deviz si Caiet de SarciniDeviz restaurare pictura
Aviz Ministerul Culturii
Ziarul LuminaZiarul Lumina-----------------------------------------
Agenţia de ştiri BASILICA

Restaurare pictura Biserica Jirov

Proiect Biserica Jirov
Proiectul de conservare - restaurare a picturii murale interioare si exterioare pentru Biserica " Sf. Ier. Nicolae" si "Sf. cuv.Nicodim cel sfintit de la Tismana" din Jirov, a primit avizul favorabil in data de 25.06.2010, din partea Ministerului Culturii si Patrimoniului National - Biserica este monument istoric, COD LMI/2004 MH-II-m-B-10354.
Documentatia a fost analizata in sedinta Sectiunii de Componente Artistice din data de 25.06.2010 si in Comisia Nationala a Monumentelor Istorice din data de 30.06.2010 si in conformitate cu prevederile art.26, alin.(1)pct(6) din Legea 422/2001 privind protejarea monumentelor istorice, republicata s-a acordat aviz favorabil.
La 1 noiembrie 2010, Comisia de Pictura Bisericeasca a Patriarhiei Romane a aprobat devizul privind lucrarile de conservare restaurare.
Suprafata de restaurare este de 580m.p. interior si exterior, costul total estimat este de 1.430.541lei cu taxe

Starea de conservare a picturii murale:

Principalele forme de degradare sunt: lacune cu pierderea totala a stratului de arriccio si intonaco, lacune superficiale, erodari si lacune ale stratului de preparatie, incizii si accidente ulterioare decoratiei pictate, exfolieri si pulverulente ale stratului de culoare, vernisari cu ulei si repictari la interior, eflorescente de saruri la partea inferioara si o severa depunere de praf, fum si gudroane.

Pictura degradata

Teste si probe

Pentru alegerea unei metodologii adecvate a interventilor de conservare - restaurare si pentru stabilirea materialelor folosite si a proportiilor intre ele, s-au efectuat teste, in scopul, verificarii aderentei stratului pictural, refacerii aderentei stratului pictural si de solubilizare si indepartare a repictarilor cat si a depunerilor superficiale si aderente de praf si fum, teste acustice pentru verificarea aderentei intre straturile suport.
Testele sau efectuat cu deosebita atentie, pe suprafete cat mai mici verificandu-se pe diferite zone.

naos vechi